Kungliga Djurgården

Evenemang på Djurgården

Kungl. Djurgårdens förvaltning upplåter marken på Djurgården till evenemang av olika slag. Många evenemang är årligen återkommande.

Evenemang 2022

Programmet uppdateras kontinuerligt. Med reservation för ändringar.

Södra Djurgården och Gärdet:

26 nov 2021–6 feb 2022, Konstfrusen isbana/äventyrsbana mellan Villa Källhagen och Sjöhistoriska museet www.scandiceadventure.se/infor-besoket/ Länk till annan webbplats.
29 jan Winterrun, www.winterrun.com/winterrunsthlm Länk till annan webbplats.
23 april Kulturnatt Stockholm, www.kulturnattstockholm.se Länk till annan webbplats.
23 april Adidas Premiärhalvan, www.stockholmmarathon.se/premiarhalvan Länk till annan webbplats.
5 maj Spring för Livet, www.springforlivet.org Länk till annan webbplats.
5–8 maj Cirkus Brazil Jack, http://www.braziljack.se Länk till annan webbplats.
7 maj VW-Picknick www.bugrun.com/picknick Länk till annan webbplats.
6–15 maj, Stockholms Bästa, https://runnersworld.se/stockholmsbasta Länk till annan webbplats.
17 maj–6 oktober: Historisk bänkutställning vid Hazeliusporten
22 maj Agrias Hundpromenad, https://www.agria.se/hund/hundpromenaden Länk till annan webbplats.
20–22 maj Outdoor Festival Sthlm, https://www.outdoorfestival.se/ Länk till annan webbplats.
27–29 maj Skärgårdsmässan, www.skargardsmassan.se Länk till annan webbplats.
29 maj Veterandagen, www.forsvarsmakten.se/veterandagen Länk till annan webbplats.
2 juni Run for Pride, www.runforpride.se Länk till annan webbplats.
4 juni Stockholm Marathon www.stockholmmarathon.se Länk till annan webbplats.
5 juni Prins Bertil Memorial – Gärdesloppet, www.gardesloppet.com Länk till annan webbplats.
Juni–aug Parkteatern, www.kulturhusetstadsteatern.se/parkteatern Länk till annan webbplats.
6 juni Nationaldagsgaloppen, www.nationaldagsgaloppen.se Länk till annan webbplats.
8–11 juni Rosendal Garden party, www.rosendal.com Länk till annan webbplats.
12 juni Simple Minds. www.scorpio.se Länk till annan webbplats.
14–15 juni Blodomloppet www.blodomloppet.se Länk till annan webbplats.
1–3 juli Lollapalooza Stockholm, www.lollastockholm.com Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
14 aug STHLM Urban Trail, www.sthlmurbantrail.se Länk till annan webbplats.
14 aug ”Filharmonikerna i det gröna, www.konserthuset.se Länk till annan webbplats.
17–27 aug Rosendal Sessions https://www.sessions.se/slott/rosendal-sessions/ Länk till annan webbplats.
27 aug Tough Viking, www.toughviking.se Länk till annan webbplats.
31 aug–3 sept Drakbåtskampen, www.drakbatskampen.se Länk till annan webbplats.
3 sept Tjejmilen, www.tjejmilen.se Länk till annan webbplats.
4 sept Stockholmbike, www.sthlmbike.se Länk till annan webbplats.
7–10 sept Drakbåtskampen, www.drakbatskampen.se Länk till annan webbplats.
7–10 sept Oktoberfest på Gärdet, www.stockholm-oktoberfest.se/ Länk till annan webbplats.
1 okt Mental Health Run, www.mentalhealthrun.se/ Länk till annan webbplats.

Norra Djurgården:

26 mars Premiärmilen, www.premiarmilen.se Länk till annan webbplats.
3 maj Run With Your dog, https://runwithyourdogswe.wordpress.com/ Länk till annan webbplats.
7 maj Tough Viking www.toughviking.se Länk till annan webbplats.
8 maj Tough Viking Kids, www.toughviking.se Länk till annan webbplats.
12 maj Fiskartorpet GP, https://stockholmscf.se/stockholms-landsvagscup/ Länk till annan webbplats.
14 maj STHLM Trail Run www.sthlmtrailrun.se Länk till annan webbplats.
15 maj Stadiongirot www.stadiongirot.se Länk till annan webbplats.
23–24 maj Vårruset www.varruset.se Länk till annan webbplats.
5 juni Stockholm Mini Marathon, www.minimaran.se Länk till annan webbplats.
14 juni Vuelta Laduviken, https://stockholmscf.se/stockholms-landsvagscup/ Länk till annan webbplats.
17–19 juni Global Champions Tour - Stadion, http://globalchampions.se/ Länk till annan webbplats.
18 juni Ecotrail Stockholm. www.ecotrailstockholm.com/ Länk till annan webbplats.
19 juni, Royal Park Triathlon, www.wolff-wear.se/triathlon/events/royal-park-triathlon-19-juni-2022-olympisk.html Länk till annan webbplats.
30 juni Bauhaus Galan på Stadion, www.bauhausgalan.se Länk till annan webbplats.
1–2 juli Hights Festival https://hights.se/festival/ Länk till annan webbplats.
24–25 aug Convini Stafetten www.stafesten.se/ Länk till annan webbplats.
1–3 sept Nordic Artisan Food Awards & Terra Madre Nordic 2022 https://www.eldrimner.com/evenemang/54034.terra_madre_nordic.html Länk till annan webbplats.
4 sept Sthlm Bike, www.sthlmbike.se Länk till annan webbplats.
5 nov Höstrusket www.hostrusket.se Länk till annan webbplats.

Bilden: Det årliga motorhistoriska evenemanget Gärdesloppet–Prins Bertil Memorial.
Foto: Annika Forslund, KAK/Kungliga Automobil Klubben

evenemang i övriga kungliga parker

Inför besöket

Upplev historien och sevärdheterna på södra Djurgården med appen ´Kungliga promenader' – ett spännande och lättillgängligt sätt att bli g...

Läs mer

Ladda hem kartor över norra och södra Djurgården, samt karta för rid-och cykelvägar.

Läs mer

Upptäck mer om Kungliga Djurgården

Kungl. Djurgårdens förvaltning upplåter marken på Djurgården till evenemang av olika slag. Många evenemang är årligen återkommande.

Läs mer

Prinsessan Estelles Kulturstiftelse etablerar tillsammans med Kungliga Djurgårdens förvaltning en permanent skulpturpark i Rosendalsområd...

Läs mer

Kungliga Djurgården är Sveriges mest besökta rekreationsområde. Platsen är således mycket passande för nationella minnesmärken och ett st...

Läs mer

Rosendals slott ute på Djurgården i Stockholm är ett unikt dokument över den svenska empirstilen, så kallad Karl Johan-stil. Rosendal var...

Läs mer

År 1286 förvärvade Magnus Ladulås stora delar av Walmunzö; idag södra Djurgårdsön. Djurgården har sedan dess varit kunglig mark som använ...

Läs mer

Kungliga Nationalstadsparken sträcker sig över en mil, från Djurgården i söder till Ulriksdal i norr. Parken innefattar Södra och Norra D...

Läs mer

Artiklar och film

I sommar presenteras ett stycke parkhistoria på Kungliga Djurgården – en del av historien som ofta har förbisetts och tagits för givet i ...

Läs mer

Kungl. Djurgården och de kungliga parkerna är öppna året om, dygnet runt. I de vidsträckta parkerna finns gott om utrymme och det är lätt...

Läs mer

Appen Kungliga promenader guidar dig under en naturskön promenad på Djurgården – från Djurgårdsbron, längs stranden till det kungliga ...

Läs mer

Kundservice

Öppettider: